DAW چیست؟ – نرم افزار میزبان DAW یعنی چه؟

نرم افزار میزبان DAW یعنی چه؟

محیط کار صوتی دیجیتال (DAW) که مخفف (Digital Audio Workstation) است. این محیط میزبان قادر است که تمام کارهایی که برای ضبط و تولید یک موسیقی نیاز است را فراهم کند. نرم افزاری که تمامی مراحل تولید یک آهنگ از نت نویسی ، پترن های مختلف ، ساز بندی قطعه ، ضبط صدا ، ویرایش صدا ، میکس و مسترینگ و پالایش نهایی پروژه به صورت کامل در آن انجام می شود. هرجا نام DAW را دیدید ، ” نرم افزار میزبان آهنگسازی “ بخوانید !در واقع شما به عنوان یک علاقه مند به تولید موسیقی ، برای برای  ضبط و ساخت یک آهنگ ، نیازمند به یک نرم افزار میزبان و یا  DAW هستید.

 

امکانات یک DAW از یک نرم افزار تا نرم افزار دیگر متفاوت است. کمپانی های متفاوت آپشن های متفاوتی را برای کارهایی خاص مد نظر دارند. برای مثال یک کمپانی ممکن است تمرکز خود را روی ضبط بگذارد برای همین ابزار های ویرایش بهتری تعبیه خواهد کرد. یک کمپانی دیگر ممکن است روی میکس و مستر تمرکز کند، برای همین آپشن های بیشتر و بهتری در میکس کنسول و روتینگ لاین ها در نظر خواهد گرفت و یک کمپانی شاید بخواهد همه ی اینها را باهم داشته باشد.

انواع نرم افزارهای میزبان استودیویی :

Integrated DAW : تمام مراحل انجام کار روی سخت افزار هایی مانند کنسول های میکس ، Audio Convertor ، Control Surface انجام می گیرد !

Software DAW :کلیه مراحل  ضبط صدا و تولید یک آهنگ به صورت نرم افزاری ، بر روی یک نرم افزار میزبان انجام می شود ! این گونه از نرم افزار ها به شکلی طراحی شده اند که شما می توانید تمام مراحل ضبط ، تنظیم موسیقی و میکس و مسترینگ یه آهنگ  را به راحتی درون آنها انجام دهید !

 

شیوه کارکرد DAW ها بطور کلی یکسان بوده و همگی کار ضبط و تولید موسیقی را به صورت کامل انجام میدهند. تمامی آنها قابلیت اضافه کردن وی اس تی ( Virtual Sounds Technology-VST ) ، پلاگین ، افکت ، نت نویسی و … را دارا می باشند. اما تفاوت های جزئی در نحوه ضبط ، پلی لیست ، میکسر و … را می توان در نرم افزارهای میزبان آهنگسازی مشاهده نمود. نمونه های برتر و برجسته نرم افزار های میزبان عبارتند از :

بهترین daw ها برای آهنگسازی

طبق آمار سال 2017 ، انواع daw ها عبارتند از :

Logic Pro X

Pro Tools

Studio One

Ableton Live

Cubase Pro

Cakewalk Sonar

Propellerhead Reason

FL Studio

Cockos Reaper

Bitwig Studio

MOTU Digital Performer

Mixcraft Pro Studio

 

انتخاب DAW کاملا سلیقه ای بوده و بسته به راحتی شما با محیط و امکانات نرم افزار میزبان می باشد. پس انتخاب یک  DAW کاملا وابسته به خودتان است. اما بدانید که امکانات تمامی DAW ها کامل بوده و خروجی نهایی دریافتی نیز در همه آنها یکسان و با کیفیت بسیار مناسب می باشد.

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.