آتومیشن چیست؟ کاربرد آتومیشن در میکس موزیک

آتومیشن

آتومیشن چیست و چه کاربردی در میکس موزیک دارد؟

آتومیشن روشی است که تقریبا تمامی خلاقیت های ما از این تکنیک الهام میگیرد.

میکس کردن در استودیو دارای حساسیت ها و سختی های قابل توجهی هست. در کنار تمامی این سختی ها لذتی بی انتها وجود دارد و اون همان حسی هست که در موقع پیاده سازی یک ایده در موزیک به ما دست میدهد. حالا ما برای پیاده سازی این ایده ها به یک تکنیک خاص نیاز داریم تا بتوانیم اوج خلاقیت خودمون رو در موزیک بکار ببریم.

حالا در این مقاله میخواهیم به چیستی این تکنیک جذاب بپردازیم.

چه زمانی از آتومیشن استفاده می شود؟

به طور کلی ما زمانی از آتومیشن استفاده میکنیم که بخوایم تغییراتی در یک یا چند المان میکس حین اجرای موزیک اعمال کنیم.

تصور کنید که میکس ریورب روی وکال خواننده روی بیست درصد تنظیم شده و در انتهای قطعه هوک کار میخوایم میکس رو به 60 درصد ارتقا بدیم. خب برای اجرای این ایده بدون اینکه روی کل قطعه تاثیری بزاریم، نیاز داریم که یک خط آتومیشن برای میکس ریورب ایجاد کنیم و درصد میکس رو فقط در انتهای قطعه افزایش بدیم. حالا این فقط یک مثال ساده برای میکس ریورب بود ما میتونیم المان های دیگه ای مثل:

  • پنینگ
  • شدت صدا یا والیوم
  • عمق ریورب یا دیلی

یا به طور کلی هر المانی که مد نظرمونه رو آتومیشن کنیم.

خوشبختانه نرم افزار های میزبان امروزی طوری طراحی شدن که به راحتی یک کلیک ساده میتونیم هر المان میکسی رو که میخوایم آتومیشن کنیم و اوج خلاقیت خودمون رو در میکس به کار بگیریم.

چطور در میکس آتومیشن کنیم؟

در اینجا دو راه ساده داریم که میتونیم با استفاده از آن ها آتومیشن رو انجام بدیم:

1)دستی با استفاده از ماوس:

در این حالت تولید کننده موزیک میتواند پارامتر مورد نظر خود را انتخاب کرده و برای اون المان یک لاین آتومیشن ایجاد کند و با استفاده از ماوس نقاط مورد نظر برای اعمال تغییرات رو انتخاب کند و به راحتی تغییرات خودش رو انجام بدهد.

2)با استفاده از کنسول میکسر:

در این حالت شخص تولید کننده موزیک میتواند برای المان مورد نظر خود یک لاین آتومیشن بسازد. و آتومیشن رو در حالت خواندن یا Read قرار بدهد. و بعد از آن میتواند حین اجرای قطعه موسیقی با بالا و پایین کردن فیدر لاین، آتومیشن خود را نرم تر انجام بدهد. این کار رو هم با کنسول میکسر دیجیتالی میتوان انجام داد و هم با استفاده از کنسول میکسر آنالوگ.

سخن پایانی

به طور کلی میتوان گفت کلیدی ترین دستگاه اعمال خلاقیت همین آتومیشن می باشد. شما با اعمال این تغییرات در المان های میکس میتوانید کیفیت میکس خود را دو چندان کنید و شنونده موزیک را به وجد بیاورید.

در دوره های آموزشی آکادمی داینامیک در تمامی نرم افزار های میزبان این بخش به طور کامل آموزش داده شده. شما با انتخاب DAW مورد نظرتون میتوانید کار با اون نرم افزار میزبان رو به صورت کامل یاد بگیرید.

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.