نکاتی مهم در مورد تنظیم و سازبندی/ راهنمایی ارزشمند برای میکس

نکاتی درباره تنظیم و سازبندی

در این مقاله ما قصد داریم نکاتی کارامد در مورد تنظیم و سازبندی با شما به اشتراک بگذاریم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

1) تنظیم :

حجم و تراکم تنظيم اغلب راهنمای ارزشمندی برای روش میکس آهنگ می باشد.

اگر یک تنظیم بیش از حد پر باشد دو طرح مختلف برای کار وجود دارد:

  1. برداشتن قسمتهای اضافی و نامطلوب
  2. پرتر کردن آن

طرح اول تنظیم

به این منظور است که یک تنظیم شلوغ و پر را با اضافه کردن افکت های دیگر تیره و شلوغ تر نکنیم. در اینجا سعی می کنیم که به گونه ای میکس را انجام دهیم که صدای تمیزتر و واضح تری داشته باشیم تا بتوانیم اجزای آهنگ را در شلوغی تنظیم بشنویم. علاوه بر استفاده کمتر از افکت ها، صداها معمولا به صورت شفاف تر و روشن تر اکولایز می شوند. وقتی تعداد خیلی زیادی از صداها و نت ها در میکس وجود دارند، فرکانسهای بالاتر بیشتر پوشیده می شوند، در حالیکه فرکانسهای پایین فضای بیشتری را در بین بلندگوها اشغال می کنند. استفاده از اکولایزهای شفاف تر باعث میشود که صداها فضای کمتری را بگیرند، بنابراین فضای بیشتری برای شنیده شدن هر صدا وجود خواهد داشت.

تصویر مردی در حال تنظیم و میکس

طرح دوم تنظیم

از طرف دیگر برای برخی اهنگها و سبکهای موسیقی، استفاده از میکس برای پرتر کردن تنظیم، ساختن صدای حجیم و افکت های مشخص تر مناسب می باشد. اضافه کردن افکتهای بر پایه زمان مانند تأخیر و پس آوا و فلنجر در حقیقت صداهای بیشتری ایه میکس اضافه می کند. همچنین ممکن است شما صداها را در سطح وسیع تری پن کنید که در فضای محدود بين بلندگوها این امریعنی استفاده از کل فضا و زمینه استریو لازم می باشد.

 

اگریک تنظیم خیلی خلوت و کم حجم باشد نیز دو روش یا طرح وجود دارد:

  1. شما می توانید آن را با اضافه نکردن افکت خلوت نگه دارید.
  2. می توانید آن را با اضافه کردن انواع گوناگون افکتهای بر پایه زمان پرتر و حجیم تر کنید.

وقتی تعداد صداهای کمتری وجود دارد، شما فضای بیشتری برای بازی با افکت ها در اختیار خواهید داشت.

 

سازبندی:

اگر صدای ساز خوب باشد، احتمالا شما صدای آن را بالا خواهید برد و با استفاده از افکت های بر پایه زمان آن را به صورت استریو پخش خواهید کرد. اگر صدای ساز زیبا، جذاب، منحصربفرد و پیچیده باشد، خودنمایی خواهد کرد. از سوی دیگر صداهای جذاب و منحصر بفرد هنگامی که در میکس پایین باشند و تراوش صدای آنها شنیده شود می توانند بسیار فریبنده باشند. یک افکت نرم و آرام برای استریو کردن آن لازم است و در نهایت آن را در زمینه آهنگ قرار می دهد.

توجه!

اگر صدایی خیلی آشکار و واضح نیست، آن را با بالا بردن بیش از حد، پر رنگ و مشخص نکنید. به جای آن می توانید مقداری افکت به آن بدهید. اگر نمی توانید آن را شفاف و صیقلی کنید، آن را محو کرده و بپوشانید.

مردی در حال تنظیم و سازبندی میکس

آموزش های بیشتر را می توانید در وب سایت ما مشاهده نمایید. از دیگر آموزش هایی که ممکن است برایتان مفید باشد: افکت ریورب در ادوب ادیشن است. ممنون که همراه ما بودید.

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.