یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن – نرم افزار Adobe Audition

یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن – نرم افزار Adobe Audition

یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن – گام اول

توی این مقاله آموزشی میخوام ‌به تطبیق بلندیِ صدای فایل های صوتی بپردازم. وقتی قصد دارم چند فایل صدا رو با هم ادغام بکنم، باید بلندیِ صدای هر کدوم از اونها رو یک جوری تطبیق بدم که همگی در یک سطح و لول باشند.

در مصاحبه‌ها، منولوگ ها و هر یک از کلیپ ها ، بلندی صدا متفاوته. برای  یکسان سازی صداهای داخل ویرایشگری مولتی ترک ابتدا باید Gain صدا را تنظیم کنیم. یعنی لول کلی فایل صدا رو در یک سطح قرار بدیم.

مرحله بعدی تنظیم Valume هستش. پس بهتره که ابتدا Gain صداها را تنظیم کنیم .خب، با کلیک روی فایل مورد نظر و با رفتن به پنل Properties میتونید تنظیمات Gain رو مشاهده کنید. گزینه clip Gain دقیقاً زیر Basic Settings قرار داره.

در حالت پیش فرض مقدار Gain صفر هستش یعنی تغییری پیدا نکرده. برای تغییر مقدار Gain هر کیلپ، ابتدا کلیپ مورد نظر را انتخاب کنید. سپس با استفاده از کنترل Gain یا تایپ مقدار دلخواه، اون رو تغییر بدید. وقتی مقدار رو وارد کردید، بلافاصله یک آیکون دایره ای شکل زیر کلیپ مورد نظر ظاهر میشه.

یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن

خب، اگر بخواید تنظیمات چند کلیپ را همزمان تغییر بدید، با انتخاب به اونها و تایپ مقدار Gain دلخواه، همگی اونها تغییر پیدا می کنه.

 

پکیج آموزش جامع نرم افزار ادوب آدیشن فارسی از صفر تا صد

 

یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن – گام دوم

راه  دیگه ای که برای تغییر Gain همه ی کلیپ ها هست، اینه که در یک فضای خالی بین کلیپ ها دبل کلیک کنید تا همه ی کلیپ ها انتخاب بشن، بعد از این کار، ازمنوی clip، Match clip loundness  رو انتخاب کنید. پنجره ای ظاهر میشه. توی این کادر، چند گزینه برای هماهنگ کردن کلیپ های داخل ویرایشگر مولتی ترک وجود داره. برای فیلد اول یا Match To از آیتم Peak Amplitude استفاده می‌کنیم. کار این آیتم، اینه که بلندترین پیکهای توی این کلیپ رو پیدا میکنه و همه شون رو روی یک لول واحد تنظیم میکنه، ولی بنظرم از آیتم اولی(ITU – RBS.1770-3)  استفاده کنیم، خیلی بهتر باشه. این گزینه بلندیِ صدای غیرفعال را اندازه گیری میکنه و هماهنگی بیشتری بین کلیپ ها ایجاد میکنه.

 

یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن

یکسان سازی صدا در نرم افزار Adobe Audition – گام سوم

برای فیلد دوم یا Target loundness مقدار ۲۴-  رو ترجیح میدم، چون مقدار کامل بلندیِ صدایِ واحد هستش.

برای فیلد سوم یا Tolerence رو هم صفر میزارم سپس ok می کنم تا تغییرات داده شده ذخیره بشه. کاری که این گزینه می کنه اینه که Valume همگیِ این کلیپ ها را تحلیل می کنه و Gain همه ش رو طوری تنظیم میکنه، که یکنواخت در یک سطح به گوش برسن. حالا اگر بخواید Gain هر کدوم از این کلیپ ها رو جداگونه تغییر بدید. باید از حالت select خارج بکنید و با انتخاب کلیپ دلخواه، با رفتن به پنل propertise از کنترل آیتم Gain مقدار دلخواه را تغییر بدید .

یکسان سازی بلندی صدا در ادوب آدیشن

و در آخر اینکه، امیدوارم از مطالب آموزشی این مقاله، نهایت استفاده رو برده باشید.

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.