آموزش کوک کردن صدا در کیوبیس 10 – ابزار Vari Audio

کوک کردن صدا در کیوبیس 10 – Vari Audio

توی این مقاله میخوایم یکی از ابزارهای مخصوص و کاربردی کیوبیس به اسم vari audio  رو بررسی کنیم. در واقع vari audio  برای کوک کردن و تصحیح نتهای شما که به صورت سولو ضبط شدند استفاده میشه که می تونه وکال /گیتار/سکسیفون و یا سازهای دیگه باشه .

ویژگی های vari audio  در کیوبیس به شما این امکان رو میده که به راحتی به تصحیح پیچ نت ها و زمان بندی صحیح نتها بپردازید . که البته کیفیت نهایی به قبل از استفاده از vari audio و به ضبط اولیه  بستگی داره ،که هرچه نتها کوک تر و صحیح تر ضبط شده باشند vari audio وقت زیادی از شما نمیگیره .

کوک کردن صدا در کیوبیس 10 – گام اول

خب ما اینجا یه وکال داریم که می خوایم نتهاشو تصحیح کنیم و از لحاظ زمانی نتهاشو چک کنیم .

اول از همه رو ی ترک صوتیمون کلیک می کنیم. می بینید که پنجره ادیت فایل های صوتی باز میشه . حالا در ناحیه چپ گزینه vari audio  رو میزنیم تا به پنل تنظیمات اون دسترسی پیدا کنیم  . اولین کار اینه که روی گزینه Edit vari audio کلیک کنیم. کیوبیس بعد از آنالایز کردن فایل صوتیمون اون رو به صورت نت میدی به ما نشون بده .  که این بخش های گرافیکی از نتهای خوانده شده هستن.

نحوه کوک کردن صدا در کیوبیس 10

کوک کردن صدا در کیوبیس 10 – گام دوم

با جابه جایی هر کدوم از نتها میتونیم محل قرارگیری اون نت رو نسبت به گام آهنگ پیدا کنیم.سپس اون رو در جای صحیحش قرار بدیم و در واقع نتها رو کوانتایز کنیم.همچنین پیانو رول هم می تونه از لحاظ بصری به ما کمک کنه. ولی اگر بخوایم تمام نتها رو یکجا کوانتایز کنیم کافیه اونها رو با هم سلکت کنیم. و گزینه کوانتایز پیچ رو به 100 درصد تغییر بدیم . اینجوری تمام نتها رو نتهای مشخص ومحل های نزدیک به خودشون قرار می گیرند که خب البته بستگی داره که زمان ضبطنتها به چه شکل اجرا شدن و درصد ناکوکی اونها چقدر بوده و در واقع چند درصد از محل درست قرار گیریشون فاصله دارن  !

 

نحوه کوک کردن صدا در نرم افزار cubase 10

 

با نگه داشتن کلید شیفت هم میتونیم نتها رو در هر جایی قرار بدیم. اگر موس رو در کناره های نت قرار بدیم و بکشیم خیلی راحت میتونیم طول زمانی نتهارو تغییر بدیم. اگر مثلا صدا یا نتی بیش از حد کشیده شده باشه میتونیم خیلی راحت اون رو کم کنیم و برعکس.

کوک کردن صدا در کیوبیس 10 – گام سوم

با استفاده  از گزینه straighten curve در واقع میتونیم به اندازه نیاز منحنی های روی نتها رو صاف کنیم . منحنی ها همون لرزش و ویبره صدا ها مثلا از صدای وکال هستن که بیش از حد بودنش هم باعث میشه نتها خارج بزنن و بد به گوش برسن که  با این گزینه  ما می تونیم اونارو تصحیح کنیم .البته یادتون باشه استفاده بیش از حد از این پارامتر می تونه صدای شما رو خیلی مصنوعی و به اصطلاح رباتی کنه . پس حتما به دقت بارها صداتون رو گوش کنید و به اندازه از این پارامترها استفاده کنید .

با استفاده از دستگره های پایین و بالا هم می تونیم به راحتی کار تصحیح پیچ و صاف کردن منحنی هارو انجام بدیم

نحوه کوک کردن صدا در cubase 10

نحوه کوک کردن صدا در کیوبیس 10

اگر دیدید قسمتی از نتی در جای درستی قرار نگرفته می تونید اون به راحتی با استفاده از ابزار قیچی برش بدید و اونرو در جای درست کوانتایز کنید  و همچنین می تونید  نتها رو با استفاده از ابزار glue بهم بچسبونید .

 استفاده از Shift Formant

با استفاده از گزینه Shift Formant   هم می تونید فرم تغییر شکل اجرای نتهارو عوض کنید . که می شنوید صدا بم و یا زیرتر می شه! اگر نتی رو بخوایم نسبت به جایگاهش تغییر بدیم درقسمت باید حتما گزینه Relative  رو انتخاب کنیم . بعد می بینید که نت به صورت نسبی جا به جا میشه .

شدت اجرای نتهای مختلف صدا با Volume

اگر در موقع گوش دادن به صدا حس کردید جایی از نتها بلندتر و یا با شدت کمتری اجرا شدن می تونید در قسمت volume اون مقدار رو کم و یا زیاد کنید که این کمک می کنه شدت اجرای نتهای مختلف صدا تقریبا در یک سطح قرار بگیرن وباعث می شه نتها در میکس در مرحله کامپرس نرم تر کامپرس بشن و بهتر به بدنه موزیک بچسبند .

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.