معرفی ابزار اتوتیون Auto Tune EFX + نحوه کار

Auto Tune EFX+

اتوتیون EFX+ یک ابزار جدید چندکاره وکال پروداکشنه که ترکیبی از ویژگی های کلیدی اتوتیون با رک افکت های متنوس.

ابزار اتوتیون Auto Tune EFX

معرفی اتوتیون Auto Tune EFX+

اتوتیون EFX+ یک راه حل حرفه ایی با تاخیر پایینه برای تولید کننده ها ، مهندسین صدا و یا نوازنده هایی که به دنبال تصحیح Real Time پیچ در اجرا زنده و یا ترکینگ در استودیو هستن.

حالا در این مقاله آموزشی میخوام نحوه اضافه کردن افکت هارو به وکال با استفاده از اتوتیون Efx+ رو به شما آموزش بدم. چندین افکت که توسط تولید کننده های این صنعت ، آهنگسازان و طراحان صدا نظیر Mike Dean ،Jeff Rona  و Richard Devine طراحی شدن. خیلی از خواننده های رپ امروزی  در دنیا از این پلاگین بی نظیر برای افکت گذاری روی وکالشون استفاده میکنن و اینو بدونید که کار کردن با این  پلاگین خیلی راحته.

پکیج جامع آموزش فارسی پلاگین اتوتیون پرو Autotune pro از صفر تا صد

کار با اتوتیون Auto Tune EFX+

این پلاگین ظاهری شبیه اتوتیون پرو داره! اولین کاری که باید انجام بدیم ، Input Type خودمون که ممکنه  Soprano،Alto/Tenor وLow Male  باشه ، انتخاب می کنیم .  همونجوری که قبلا هم گفتم اگه وکالمون صدای بم باشه میتونیم از Low Male استفاده کنیم. بعد از اینکه Input Type مشخص شد نوبت به Key یا کلید آهنگمون میرسه. بعد از انتخاب کلید میتونیم با کلیک کردن روی Auto Formant اونو فعال کنیم. اینجا ناب میکسمون هستش.

در همین بخش وسط اتوتیونEFX+ که قسمت مهم این پلاگینه ما Retune Speed داریم که ما با تنظیم اون تعیین میکنیم که وکالمون با چه سرعتی نسبت به نت پیچش واکنش نشون بده و تصحیح بشه. همونجوری که دیگه یاد گرفتید اگه ناب Retune Speed تا آخر به سمت راست بچرخونیم خیلی روی وکالمون اثر میذاره ولی اگه اونو به سمت چپ تا آخر بچرخونیم اثر خیلی کمی روی وکالمون داره. خب در مورد Humanize قبلا” توضیح دادم که حس طبیعی رو به وکالمون میده و اون رو از مصنوعی شدن دوره میکنه .

واین  قسمت پایین ، افکت ها و پریست هایی هستند که توسط تولید کننده های معروف که گفتم ساخته شده اند.

این پایین هم ما Scale داریم و میتونیم هر نتی رو که بخوایم انتخاب کنیم و یا کلا” Scale های جدیدی رو  Customize کنیم.

ابزار اتوتیون Auto Tune EFX

روش های مختلف افکت گذاری وکال با اتوتیون Auto Tune EFX+

حالا کاری که میخوایم انجام بدیم اینه که روش های مختلف افکت گذاری وکالو با هم انجام میدیم.

خب Retune Speed رو تا آخر به سمت راست میچرخونیم و همون افکت T-Pain رو به صدامون  اضاف میکنیم. ما حتی میتونیم Low Cut کنیم و High Frequency هارو یه کمی boost کنیم. با اضافه کردن ریورب میتونیم فضای خالی رو پر کنیم. خب این روش اول افکت گذاری وکاله.

حالا از روش دوم برای افکت گذاری استفاده می کنیم . توی این قسمت پریست هارو تغییر میدیم،ببینیم چه اتفاقی برای وکالمون می افته. به پریست هایی که Mike Dean انجام داده یه نگاهی میندازیم و امتحانشون میکنیم .مثلا Dist Doubler توی این پریست وکال از یه  Ampو یه دستگاه دیستورشن میگذره و این افکت تولید میشه. حتما شما این افکت رو زیاد شنیدید که خواننده های زیادی از اون استفاده کردن. و اینجا راحت با یه دونه کلیک کردن میتونیم این افکت رو به وکالمون اضافه کنیم. توی قسمت میکس هم می تونیم مقدار تاثیرش رو روی صدا کم و زیاد کنیم . در سمت راست هم می تونیم با حرکت داده موس بر روی نمودار x و y مقدار تغییراتی روی پیچ شیفت vocod  و throat length صدامون انجام بدیم .

 

افکت گذاری وکال  با استفاده از Play Pattern

و آخرین روش افکت گذاری وکال از طریق پلاگین  Efx+به این صورته که وکالمونو به یه ملودی تبدیل کنیم. البته این بیشتر برای بخشی از وکال در طول آهنگ کاربردیه و استفاده مدام از این روش کار جالبی نیست .

خب همین وسط یه Play Pattern داریم. اگه از Auto Tune EFEX به Auto motion بریم میتونیم به اون Melody Patten برسیم. ما میتونیم به صورت لحظه ای پلی کنیم. و با کلیک کردن روی دکمه پلی پترن  در قسمت های از وکال این افکت رو بشنویم. این طرز استفاده برای اجرای لایو بهتره . اما  میتونم از این قسمت اونو روی Auto تنظیم کنیم و حالا  اون Pattern دیگه بصورت اتوماتیک پلی میشه. و اتوتیون میتونه با استفاده از این Pattern یه ملودی واسمون بسازه.

باز هم میگم بهتره که از این روش بر روی قسمت های کوتاهی از آهنگ و آواها استفاده کنید . اینجوری خیلی نتیجه بهتری میگیرید .

چندتا پریست خیلی خوب اینجا هستن که اونارو تست کنید. یکی از اون پریست ARPEGGIO هستش. ما میتونیم Tempo اونو تغییر بدیم. اما کاری که من همیشه  انجام میدم  اینه که اونو نسبت به آهنگ  سینک میکنیم.

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.