مستر کردن آهنگ در استودیو وان 5 Studio One

مستر کردن آهنگ در استودیو وان 5 Studio Oneمستر کردن آهنگ در استودیو وان 5 Studio One

 پکیج جامع آموزش فارسی نرم افزار Studio One 5 سطح مقدماتی

در این مقاله میخوایم به بخش New Project که مربوط به Mastering در نرم افزار میزبان استودیو وان 5 Studio One هستش بپردازیم. همونطور که میدونید کمپانی امریکایی پریسونوس در نرم افزار استودیو وان یک بخش مخصوص برای مستر کردن پروژه یا آهنگ ها طراحی کرده (بخش New Project)  تا شما بتونید در اون تک آهنگ. آلبوم یا حتی ریمیکستون رو با یک جنس از مسترینگ به راحتی و حرفه ای ترین شکل ممکن مستر کنید.

 

مستر کردن آهنگ در استودیو وان 5 Studio One

 

شما میتونید از قسمت جستوجوگر نرم افزار که در تصویر علامت گذاری شده فایل های موزیک رو انتخاب کنید. و در این بخش قرارش بدید تا بصورت اتوماتیک پشت سر همدیگه قرار بگیرند (این کار برای مواقعی هستش که شما در حال تهیه یک آلبوم هستید و میخواید که جنس مستر تمام موزیک های اون آلبوم به یک شکل صدا بده) لازم میدونم بگم که حتما لازم نیست که برای تهیه آلبوم از این بخش استفاده کنید بلکه میتونید تک آهنگ هاتون رو هم در اینجا مستر کنید.

مستر کردن آهنگ در استودیو وان 5 Studio One

 

در این تصویر ما یک نمای دیجیتالی از محدوده فرکانسی تک آهنگ انتخاب شده میبینیم. که برای تغییر نمای ظاهری اون میتونیم از بخشی که در تصویر علامت گزاری شده نمای این پنل رو تغییر بدیم

در زیر همین محدوده ما یک میتر (Meter) از پیک صدای اون تک آهنگ رو مشاهده میکنیم. میتونیم از طریق همین پنل موزیکمون رو به استاندارد جهانی که -9db هست نزدیک کنیم. جزئیات همین میتر هم در پنل سمت راست خودش نوشته شده. همچنین ما یک فیزر (Phaser) هم در اختیار داریم.

نحوه مستر کردن آهنگ در استودیو وان 5

 

در تصویر بالا میبینید که موزیک های درون پروژه در سه بخش زیر همدیگه قرار گرفتند. بعد از انتخاب فایل مورد نظر به تنظیماتش میتونیم دسترسی داشته باشیم. در این تنظیمات ما سه پنل و دو فیدر (Fader) در اختیار داریم. پنل دوم و سوم و همچنین فیدر کنار آن ها که در تصویر عددگذاری شدند، مربوط به مسترینگ در نرم افزار استودیو وان هستند. به این ترتیب اگر شما پلاگینی در پنل شماره دو قرار بدید تاثیر آن روی تمام موزیک هایی هست که وارد پروژه کردیمشون.

ولی پنل سوم بیشتر به این درد میخوره که شما داخلش یک نوع میتر یا فیزر باز کنید تا جزئیات موزیک در حال پخش رو مشاهده کنید.

اما پنل یک و میتر علامت گذاری شده به چه درد میخورند؟ در واقع پنل شماره یک و فیدر کناری آن. مخصوص هر تک آهنگ میباشند. به این ترتیب که اگر شما بلندی صدا رو با فیدری که علامت گذاری شده کم کنید. و هر پلاگینی روی پنل مربوطه قرار بدید. زمانی که روی موزیک دوم بزنید بلندی صدا روی 0db قابل مشاهده هست و دیگر اثری از اون پلاگین ها نیست. پس نتیجه میگیریم که پنل اول و فیدر کنار آن مخصوص هر آهنگی هست که ما اون رو انتخاب کردیم. به تصویر زیر توجه کنید:

 

در تصویر بالا میبینید که در پنل دوم و سوم همچنان همون پلاگین ها مشاهده میشن. اما در پنل اول یک پلاگین دیگه قرار گرفته و بلندی صدا هم روی 0db تنظیم شده.

 

نتیجه

بخش New Project که مربوط به مسترینگ هست به شکل واقعا بی نقصی طراحی شده. شما میتونید موزیکتون رو به حرفه ای ترین شکل ممکن مستر کنید. در واقع شما مسترینگ رو با استفاده از پنل دوم انجام میدید. اما اگر حس کردید در موزیک دیگری چیزی کم هست میتونید با استفاده از پنل یک اون عیب رو برطرف کنید.

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.