حذف نویز صدا در Adobe Audition – آموزش حذف صدای اضافه در ادوبی آدیشن

حذف Noise صدا در ادوبی آدیشن

در این مقاله، قصد داریم با نحوه حذف نویز صدا در adobe audition آشنا شیم . یاد میگیریم تا صداهایی مثل نویزها، هام و هر گونه صدای پس زمینه ی اضافه رو حذف کنیم.برای اصلاح فایل و مشاهده ی اون ، هنوزهم میشه از طریق امواج صدا  در پنجره ویرایشگر دست به کار شد. پس، از آیتم  Spectral Frequency استفاده می کنیم . خیلی راحت متوجه میشید که مونولوگ وصدای هام کجاست.محدوده‌ی هام روانتخاب می کنیم وplay میکنیم تا مطمئن بشیم این همون صداست .

حذف نویز صدا در adobe audition

چطور نویز صدا رو حذف کنم؟

گام اول حذف نویز صدا در adobe audition:

حالا با استفاده از منوی Effect و Noise Reduction ، و با کلیک گزینه Noise Reduction process پنجره ای باز میشه، این پنجره این پیام رو میده که آیا این محدوده انتخابی همون نویزی هست که  قصد دارید حذف کنید یا خیر؟ روی گزینه Capture Noise Print کلیک می کنیم. اینطوری نویز در حافظه بارگذاری میشه.

گام دوم حذف نویز صدا در adobe audition :

مقداری ازصدای نویز هنوز وجود داره و کامل پاک نشده. برای پاک کردن کامل اون دوتا کنترل هست. کنترلِ اول نشون میده که چه مقدار از صدای نویز پاک شده و چه مقدار هنوز باقی مونده. کنترلِ دوم Reduce by رو نشون میده که نویز به چه میزان پایین آورده میشه. این کنترل بر حسب Db اندازه گیری میشه، هر دو کنترل رو تا انتها جابجا میکنیم .در اینجاهم صدای هام هنوز باقیمونده و همین که صدای گوینده از شفافیت برخوردار نیست.

گام سوم حذف نویز صدا در adobe audition :

این مشکل هم توسط ابزاری به اسم Spectral Decay Rate مشخص میشه، که چقدر از نویزِ فایل صدا و گوینده باقی بمونه. کاربر باید به تدریج مقدار رو کم کنه. گزینه دیگه ای هستش که به ما اجازه میده که صدایی رو که  از فایل حذف میکنیم  رو گوش بدیم ، این آیتم  Output Noise only هستش . اینطوری  می تونیم بفهمیم چقدر از صدای اصلی رو همراه با نویز از دست میدیم.

گام چهارم – حذف یک صدای خاص:

در ادامه  قصد داریم مبحث حذف یک صدای خاص ، مثل زنگ تلفن  ، عطسه یا سرفه را در adobe audition بررسی کنیم. برای این کاراز افکت پرکاربرد Sound Remove استفاده می کنیم.با راست کلیک کردن روی تایم لاین ویرایشگر محدوده  مورد  نظر رو زوم  می کنیم  تا جزییات  مشاهده  بشن . با ابزار Time selection محدوده رو مشخص میکنیم. Murqee selection را انتخاب و روی صدا اعمال می کنیم. Loop  رو فعال می کنیم تا فقط صدای مورد نظر را بشنویم. از منوی Effects ، گزینه Noise Reduction و سپس  Sound Remover رو انتخاب می کنیم. پنجره مربوطه ظاهرمیشه، روی فیلد Learn sound model کلیک میکنیم تا صدای مورد نظردرحافظه آدیشن ذخیره بشه.

خب، بهترین حالت برای شروع کارِ این افکت جذاب ،گزینه Defult هستش. اون رو انتخاب می کنیم . دو مانیتوری که در پنجره ویرایشگر تعبیه شده ، بیانگر این که اولین صدای اصلی رو نشون میده و دومی بعد از اعمال تغییرات به ما میده. کنترل Sound Model Complexity  برای صدایی هستش که تغییر فرکانس زیادی دارد مثل آژیر یا دزدگیرخودرو. اگه بخواهیم صدای مورد نظر رو از دست ندیم، باید از گزینه Content Complexity استفاده بکنیم، تا بهترین کیفیت را به ما بده. در اینجا Content همون صدای ِ دلخواه هستش.

درآخر گزینه Enhance for speech رو بررسی می کنیم. این گزینه رو غیر فعال می کنیم تا اختلاف صدا را بشنویم. همونطوری که  شنیدید صدای شخص شبیه ربات  و تصنعی به نظر می رسه. کاری که این آیتم انجام میده اینکه از حذف شدن فرکانس های مشترک همراه با نویز جلوگیری میکنه.

 

در پایان، امیدوارم از این آموزش استفاده کافی رو برده باشید.

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.