تفاوت میکروفون های کاندنسر و داینامیک چیست؟

تفاوت میکروفون های کاندنسر و داینامیک چیست؟

به طور کلی میکروفون های کاندنسر و داینامیک به طریق و تکنولوژی متفاوتی صدا هارو دریافت و ضبط میکنند. در این مقاله به چگونگی دریافت صداها توسط این میکروفن ها میپردازیم.

مشاهده مقاله تنظیم و راه اندازی میکروفون برای ضبط وکال

میکروفون های داینامیک و کاندنسر چطوری کار میکنند؟

مکانیسم کار میکروفون های کاندنسر و داینامیک

میکروفون های داینامیک طوری طراحی شدن که خیلی راحت و بدون نیاز به منبع تغذیه، بشه ازشون استفاده کرد، به زبان دیگه هم میشه به این میکروفون ها “plug and play” گفت، شما میتونید میکروفونتون رو به اسپیکر متصل کنید و بدون نیاز به منبع تغذیه یا فانتوم پاور ( phantom power )  از میکروفن استفاده کنید، البته در بسیاری از میکروفن های لامپی مانند Rode K2 شاهد منبع تغذیه های مخصوص هستیم که اندازه ای معادل یک آجر دارند.

اما برعکس و میکروفن های داینامیک، میکروفن های کاندنسر نیاز به منبع تغذیه یا فانتوم پاور دارن که روی اکثر کارت صدا ها فانتوم پاور 48V قرار گرفته، برای مثال شما نمیتونید میکروفون کاندنسر رو بدون داشتن منبع تغذیه به اسپیکرتون متصل کنید و برای اینکار حتما به یک قدرت اولیه برای فعال کردن میکروفون نیاز دارید.

انواع میکروفون های کاندنسر و نحوه استفاده از آن ها

اگر بخوایم خیلی ساده به قضیه نگاه کنیم، میکروفون های کاندنسر به دو دسته تقسیم میشن. میکروفون های با دیافراگم بزرگ و میکروفن های با دیافراگم کوچک، میکروفون های با دیافراگم بزرگ غالبا حساسیت بالایی نسبت به دریافت صدا ها اطراف دارند و جزئیات بیشتری رو دریافت میکنند و همین دلیلیه که در بسیاری از استودیو های ضبط، به خصوص ضبط وکال ( Vocal ) میتونیم این نوع از میکروفن هارو پیدا کنیم.

به طور کلی میکروفون های کاندنسر به صدا شخصیت متفاوت تر و پخته تری رو میده، یعنی زمانی که خواننده پشت یک میکروفن کاندنسر قرار میگیره حس بهتری میگیره و در نتیجه خروجی کار همونطور که میخواد درمیاد، البته این برای میکروفون های با دیافراگم بزرگ بیشتر صدق میکنه چون دیافراگم این میکروفون ها صدا رو از رو به رو دریافت میکنند و ظاهر بزرگتری و بهتری دارند، اما میکروفون های با دیافراگم کوچک معمولا صدا رو از بالا دریافت میکنند و جمع و جور تر هستند.

میکروفون های کاندنسر و داینامیک

میکروفون های کاندنسر

 1. موج صدا
 2. دیافراگم
 3. صفحه پشتی
 4. باتری
 5. قطعه مقاومت
 6. سیگنال صدا

 

انواع میکروفن های داینامیک و نحوه استفاده از آن ها

میکروفون های داینامیک معمولا برای ضبط صدا های بلند، ضبط اینسترومنت، و اجرا های زنده مورد استفاده قرار میگیرند. درواقع خروجی سیگنال میکروفن های داینامیک نسبت به میکروفن های کاندنسر کمتره.به همین دلیل هم برای ضبط صداهای بلند بسیار قابل اعتماده، اما این میزان از کم بودن شدت سیگنال دلیلی نشده که تقاضا برای میکروفون های داینامیک پایین بیاد و شاهد هستیم که بسیاری از خواننده ها از این میکروفون ها استقبال میکنند. یکی از پرطرفدار ترین میکروفون های داینامیک، میکروفن Shure SM57 میباشد. همونطور که قبل تر اشاره کردیم میکروفون های داینامیک نیازی به منبع تغذیه ندارند و همچنین قیمتشان نسبت به سایر میکروفون های کاندنسر تا حدی پایینتره و اگر از افرادی هستید که خیلی روی مراقبت از سیستمشون حساسیت به خرج میدن باید بگم که اگر به خوبی از این میکروفون ها مراقبت کنید تا سال ها میتونه مثل بنز براتون کار کنه.

میکروفون های کاندنسر و داینامیک

میکروفون های داینامیک

 1. صدای ورودی
 2. دیافراگم
 3. سیم پیچ
 4. آهنربا
 5. سیگنال حاصل
مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.