تداخل فرکانسی در میکس و آهنگسازی چیست؟ – Frequency interference

تداخل فرکانسی در آهنگسازی چیه؟

تمامی صداها دارای یک محدوده فرکانسی مشخص هستند که میتونن در محدوده های Low Range, Midrange, High Range باشند. زمانی که ما مشغول آهنگسازی هستیم به مشکل Frequency interference در برخی از اینسترومنت ها یا سمپل ها بر میخوریم.

 

چه زمانی تداخل فرکانسی رخ میده؟

وقتی دو یا چند صدا، که فرکانس صداهای آن ها در یک محدوده باشند، همزمان باهم پخش میشوند، این تداخل اتفاق میوفته. ما از اسپیکر مانیتورینگ هامون معمولا صدای دیستورت شده یا صدایی همراه با نویز و خش خش میشنویم. اگر ما بتونیم به شیوه درست این فرکانس هارو کنترل کنیم، میتونیم به اون ایده ای که میخواهیم، برسیم.

از شایع ترین نوع تداخل فرکانسی که تقریبا در همه موزیک هایی که میسازیم وجود داره، تداخل فرکانس های Kick و Bass هست. زمانیکه هردوی آنها در محدوده Low Range فرکانس هاشون روی هم قرار بگیرند، فرکانس صدای بیس تخریب میشه و اون حالت داینامیک رو، حین کوبش کیک از دست میده.

درواقع تداخل فرکانس اجازه نمیده که ما تمامی جزئیات رو بشنویم و پردازششون کنیم. این اتفاق در مرحله میکس مارو دچار اشتباه میکنه و در انتها یک میکس ضعیف رو به شنونده تحویل میده. پس اهمیت حل این مشکل بالاست و باید به دقت محدوده فرکانس هارو کنترل کنیم تا شیرازه میکس حفظ بشه.

تداخل فرکانسی

 

از چه راهی مشکل تداخل فرکانسی را برطرف کنیم؟

به لطف کمپانی های تولید پلاگین های میکس میشه به راحتی و با داشتن گوش تربیت شده جلوی این Frequency interference رو بگیریم. تکنیک سایدچین (SideChane) یکی از راهکارهاییه که میشه جلوی این Frequency interference رو، با استفاده از کمپرس کردن بیس حین کوبش کیک گرفت.

اما همیشه فقط کیک و بیس نیستند که مشکل Frequency interference براشون اتفاق میوفته. پدها یا FXها هم به این مشکل برمیخورند که میشه با اکولایزر این تداخل رو کنترل شده تر کرد.

 

اهمیت آکوستیک در شنیدن و حذف تداخل فرکانس ها

آکوستیک، مهم ترین بخش از استودیو محسوب میشه. زمانی که نتونیم تمام صداهایی که تنظیم کردیم رو به درستی بشنویم، نمیتونیم مطمئن باشیم که میکسمون درست انجام میشه. صد البته که گاها نمیتونیم متوجه بشیم که تداخل فرکانسی در موزیکمون اتفاق افتاده. ممکنه به گوشمون همه چیز خوب باشه، اما زمانی که از استودیو خارج بشیم و موزیکو در ماشین، هدفون و… گوش بدیم، تازه متوجه مشکلات خواهیم شد. پس ما باید با احتیاط و برنامه ریزی درست محیط استودیو رو آکوستیک کنیم تا تمامی صدا هارو به درستی بشنویم و با خیال راحت به میکس کردن بپردازیم.

 

 

 

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.