reverb در adobe audition – افکت ریورب در ادوب ادیشن

reverb در adobe audition – افکت ریورب در ادوب ادیشن

افکت reverb چیست؟ (آشنایی با افکت ریورب در ادیشن)

نرم افزار حرفه ای ادوب ادیشن، مجموعه ای از افکت های صوتی رو داره، که از این افکت ها  برای افزایش کیفیت فایل های معیوب صدا استفاده میشه. توی این مقاله قصد دارم به شما کاربران چگونگی بکارگیری افکت Reverb در ادوب ادیشن رو آموزش بدم.

Reverb در اصل، انعکاس برخورد صدا با دیوار و هر جسم و شی ء داخل محیط  پیرامون گفته میشه و خیلی شبیه اِکو هستش. ولی صدای Reverb خیلی سریعتر و با کیفیت تر و شبیه صدای اصلی به گوش میرسه.

گام اول – اعمال افکت reverb در adobe audition

برای شروع ابتدا از یک فایل نریشن استفاده میکنیم. سپس پنل Effect Rack ، فیلد Track Effect رو فعال میکنیم و با استفاده از مثلث کوچک کنار فیلدها، روی افکتReverb  کلیک و به دلخواه کاربر یکی از افکت های Studio Reverb  یا  Full Reverb  رو انتخاب میکنیم.

من افکت Studio Reverb رو ترجیح میدم ، چون این افکت اساسی ترین و عمومی ترین افکت این خانواده است. لطفا مسیر پایین رو اجرا کنید:

 

                                       Studio Reverb < Reverb < Track Effcct <  Effect Rack

reverb در adobe audition

با انتخاب این افکت، ابتدا به نریشن یا فایل صدا گوش میدیم.

 

گام دوم – اعمال افکت reverb در adobe audition

با کلیک روی دکمه سبزرنگ پاور، اختلاف صدا رو با هم بررسی میکنیم. من از پنجره Studio Reverb ، و از کادر Preset  ، افکت  Great Hall  رو انتخاب میکنم. توی پنجره تنظیمات Studio Reverb  یکسری آیتم  قرار گرفته که اونها رو به ترتیب بررسی میکنیم.

  1. گزینه اولی Room Size  یا اندازه اتاق هستش که با کم و زیاد کردن اون، میشه یک اتاق کوچک رو به یک سالن بزرگ شبیه سازی کرد.
  2. گزینه دومی Decay نام داره که بیانگر اینکه چقدر زمان میبره تا Reverb  ، محو یا Fade Out بشه.
  3. گزینه بعدی، Width هستش که پهنای این افکت رو تعیین میکنه. یعنی میشه یک فایل صدای Mono  رو طوری شبیه سازی کرد، که صدا بصورت استریو یا دو کاناله و دالبی شنیده بشه.

من این آیتم رو بین 90 – 75  میذارم. لطفا مسیر پایین رو اجرا کنید:

Great Hall < Preset <  Studio Reverb

reverb در adobe audition

گام سوم – اعمال افکت reverb در adobe audition

در پنجره تنظیمات Studio Reverb نرم افزار ادیشن، آیتمی هست بنام Diffusion  که این گزینه، صدا رو بیشتر جذب میکنه تا انعکاس بده. در پایین پنجره ، و در کادر Output Level گزینه های Dry  و  Wet هم تعبیه شده ، که Dry  صدای خام و Wet صدای بعد از اعمال افکت رو به کاربر میده. و در آخر، بنظرم برای شروع بهتره از پریست های این پنجره استفاده بشه، تا با درک بهتری با این تنظیمات بصورت دستی کار کنید.

 

 reverb در adobe audition

 

خب کاربران عزیز، امیدورام از این آموزش هم استفاده کافی رو برده باشید.

 

 

 

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.