آموزش مدیریت ترک ها در کیوبیس 10 – cubase 10

آموزش مدیریت ترک ها در کیوبیس 10

چرا باید ترک‌های خود را در کیوبیس مدیریت کنیم ؟

وقتی حجم  لاین های پروژه‌ شما زیاد می شود  پیگیری و پیداکردن لاین های صدا مشکل می‌شود .خوشبختانه کیوبیس ویژگی‌های بی نظیری دارد که این مشکل را با استفاده از رنگ آمیزی لاین ها و ابزار های VCA Grouping و ابزار Mixer Visibility برطرف می‌کند . بیایید با تیم داینامیک همراه باشید و هر یک را همراه ما بررسی کنید و نگاهی به چگونگی استفاده آنها بپردازیم.

در ادامه این مقاله به بررسی عناوین زیر در کیوبیس خواهیم پرداخت.

  • رنگ آمیزی لاین های صدا (ترک ها) در کیوبیس
  • پوشه ها
  • بزرگ و کوچک کردن پوشه ها
  • فیدر VCA
  • پنل Visibility

مشاهده پکیج آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس 10 پرو مقدماتی

مشاهده پکیج آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس 10 پرو پیشرفته

مشاهده فول پکیج آموزش فارسی نرم افزار کیوبیس 10 پرو صفر تا صد 

رنگ آمیری لاین های صدا / ترک ها در کیوبیس

در این بخش از مدیریت ترک ها در کیوبیس وقتی تعداد ترک‌های ما بیشتر از حد معمول ‌است. مثلادر یک قطعه ارکسترال حدود 70 لاین، این امر باعث می شود شمابه سختی ترک هارا از هم تفکیک شده ببینید  . یکی از راه هایی که به واسطه آن می‌توانید ترک‌ها را از یکدیگر متمایز کنید استفاده از رنگ‌های مختلف برا هر ترک  است. با این کار شما می‌توانید نام لاین ها و محلی که در ترک ضبط شده است را با انتخاب پنل رنگ‌ ها تغییر دهید .

آموزش مدیریت ترک ها در کیوبیس 10

 

مثال :

مثلا اگر ترک های مربوط به  یک ساز(مثلا سازهای زهی) را به رنگ قرمز  و یا  ترک های سازهای کوبه ای را به بنفش درآورید. لاینی که در ترک در آن ضبط شده نیز قرمز خواهد شد. پس با انجام این کار شما به راحتی می توانید از راه دور  این ترک را از یکدیگر ‌ تشخیص دهید. برای افزودن رنگ به یک ترک شما  می‌توانید به فیلد Inspector بروید و روی ایکون فلش در کنار ترک کلیک کنید. در این قسمت شما میتوانید یک رنگ مشخص برای لاین های خود در کیوبیس انتخاب کنید.

پوشه‌ها Folders  در کیوبیس

مورد دیگری که به شما کمک می‌کند تا تفکیک بهتری بر روی لاین های صدا داشته باشید. و از شلوغ شدن محیط پروژه هم جلوگیری می کند ، استفاده کردن از پوشه برای ترک‌های صوتی هر لاین است.  با استفاده از این قابلیت کیوبیس 10شما می‌توانید لاین های صوتی مشابه هر ساز را در قالب یک پوشه در پنجره پروژه گردآوری کنید. مثلاما می‌خواهم سازهای زهی اول خود‌ را به همراه میدی ترک‌های مختلفش وارد یک فولدر مجزا کنیم. برای این انجام این کارمی‌توانیم از دو روش استفاده کنیم.

روش اول : شما می توانید با کلیک راست کردن بر روی ترک یا از طریق این پنجره آن ها را مشاهده کنید و با انتخاب گزینه Folder این کار را انجام دهید، که یک Folder Track در قسمت پنجره پروژه در قسمت ترک ها ایجاد  می شود  و شما با انتخاب لاین های مشابه می توانید آنها را به داخل فولدر ترک درگ و دراپ کنید .آموزش مدیریت ترک ها در کیوبیس 10

 

روش دوم :این روش آسانتر از روش قبل می باشد. به این شکل است که شما  آن ترک‌هایی که می‌خواهید به پوشه انتقال دهید را با نگه داشتن کلید کنترل بر روی کیبورد انتخاب کنید  ، سپس روی یکی از آن ترک‌ها کلیک راست کنید و گزینه Move Selected Channels To New Folder  را انتخاب کنید‌.

 مدیریت لاین های صوتی در CUBASE 10

 

بزرگ و کوچک کردن پوشه‌ها در کیوبیس 10 – cubase 10.5

همونجوری که گفته شد برای جلوگیری از شلوغ شدن محیط پروژه و مدیریت کردن بهتر آن ،کیوبیس ابزار و قابلیتهایی رابرای راحتی کاربران خود در نظر گرفته است.برای مدیریت و زیبایی پوشه‌ها می‌توان برای مشاهده ترک‌ها، آن‌ها را کوچک یا بزرگ کرد. اگر شما هم در آهنگ های خود ترک‌های زیادی را در یک پوشه جای داده‌اید. می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید و  آن‌ها را کوچک کنید تا پنهان شوند و به این ترتیب فضای کاری بیشتری در محیط پروژه خود  در اختیار خواهید داشت .

مثلا زمانی که شما د ر یک صفحه مانیتور  کوچک کار تنظیم و میکس آهنگ خود را انجام می دهید ، می‌تواند به شما کمک کند، از تمام فضای کاری محیط پروژه کیوبیس که در اختیار دارید استفاده کنید.

 

فیدر VCA در کیوبیس

یک روش دیگر برای کنترل ترک‌ها در میکسر مدیریت کانال‌های VCA است. که به عنوان Level Mixer کلی برای ترک‌های شما  در میکس کنسول کیوبیس می‌تواند عالی باشد. مثلا فرض کنیم 80 ترک در یک پروژه دارید و این ترک‌ها در 12 پوشه گذاشته شده اند. خب این تعداد برای یک پروژه حجم بسیار سنگینی است. شما می‌توانید این ترک‌ها را به کانال‌های VCA مسیریابی کنید تا بتوانید میکس را به خوبی مدیریت کنید. و به راحتی کنترل ولوم همه آنها را در دست بگیرید .

 

cubase 10

همچنین در این بخش از مدیریت ترک ها در کیوبیس شما می‌توانید مثل پوشه‌ها، ترک‌ها را انتخاب کنید و یک فیدر VCA بسازید. برای این کار تنها کافی است ترک‌ها را انتخاب کنید. و روی یکی از آنها کلیک راست کنید و گزینه Add VCA Fader To Selected Channel را انتخاب کنید.

 

مدیریت ترک ها در کیوبیس – پنل Visibility

راهی دیگر برای مدیریت پروژه‌هایتان در کیوبیس  که تعداد لاین ها و ترک‌های آن زیاد است استفاده از پنل Visibility در تب Inspector است. برای استفاده از این قابلیت  روی برگه Visibility درناحیه چپ کلیک کنید. تا بتوانید یک لیست کامل از تمام ترک‌های موجود در پروژه خود را ببینید. شما می‌توانید پوشه ترک‌ها و ترک‌هایی که در پوشه قرار دارند را مشاهده کنید. اگر روی دکمه‌های گرددر کنار نام ترک کلیک کنید می توانید آن صدا را در قسمت محیط پروژه  Arrange و میکسر Mixer پنهان کنید.

cubase 10

توجه داشته باشید که اگر شما پوشه ترک را پنهان کنید تمام ترک‌های صوتی موجود در پوشه نیز پنهان می‌شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهید پوشه Drum و تمام ترک‌های داخل آن را پنهان کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه گرد کنار اسم Drum کلیک کنید تا تمام درام های شما پنهان شود. و اکنون می‌توانیم بهتر ببینیم و آنچه را که از لیست ترک‌های خود می‌خواهیم انتخاب و ویرایش کنیم.یا شاید تنها می‌خواهید بخش Drum را ویرایش کنید. می‌توانید همه چیز را پنهان کنید و فقط روی ترک‌های Drum تمرکز کنید و آنها را تغییر دهید .

 

مقالات مرتبط

انتشار این پست در شبکه های مجازی

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.